Kreatywność w głowie się nie mieści

Sir Ken Robinson brytyjski pisarz, mówca i doradca, lider w dziedzinie rozwoju kreatywności, innowacyjności i zasobów ludzkich definiuje kreatywność jako proces generowania oryginalnych pomysłów, które mają wartość. Oto fragment książki "Kreatywne szkoły".

Kreatywność w głowie się nie mieści
    Nauka myślenia twórczego jest uzupełnieniem wiedzy szkolnej. W myśleniu kreatywnym nie chodzi o bujanie w obłokach, ale zadawanie pytań i szukanie na nie odpowiedzi, spoglądanie na rzeczywistość z różnych punktów widzenia, abstrahowanie i budowanie na skojarzeniach, twórcze przekształcanie rzeczywistości wokół nas.
    Sir Ken Robinson  brytyjski pisarz, mówca i doradca, lider w dziedzinie rozwoju kreatywności, innowacyjności i zasobów ludzkich definiuje kreatywność jako proces generowania oryginalnych pomysłów, które mają wartość. Twierdzi również, że są jeszcze dwa inne pojęcia, o których należy pamiętać: wyobraźnia i innowacja. Wyobraźnia jest korzeniem kreatywności, to zdolność przywoływania na myśl rzeczy, które nie są dostępne naszym zmysłom. Kreatywność jest uruchomieniem wyobraźni. Innowacja natomiast to wprowadzonych nowych pomysłów w życie.
    Być kreatywnym nie znaczy tylko puszczać wodze wyobraźni, wymaga także doskonalenia, testowania, tworzenia i koncentracji na tym, co się robi. Pielęgnowanie kreatywności jest jednym z najbardziej interesujących wyzwań dla każdego nauczyciela. Prawdziwym motorem kreatywności jest apetyt na odkrywanie i pasja do pracy samej w sobie. Kiedy uczniowie są zmotywowani do nauki, w sposób naturalny nabywają umiejętności potrzebnych do wykonania zadania. Ich biegłość wzrasta, w miarę jak rosną ich twórcze ambicje.
    Uwalniamy kreatywność dziecka poprzez ćwiczenia i zadania pobudzające do twórczych działań. Zachęcamy do zapoznania się z propozycjami przygotowanymi dla dzieci – zaglądając w naszą zakładkę Kreatywność w głowie się nie mieści.
Opracowała Barbara Bałdyga
Fragment książki - "Kreatywne szkoły" - plik audio