Dni projektowe przy Berylowej 7.

W dniach od 2 września 2021 do 3 września 2021 r. Zespół Szkół nr 13 pracuje metodą projektów.

Powrót do szkoły, pierwsze dni po wakacjach - to czas, w którym wprowadzamy naszych uczniów w klimat codziennej rzeczywistości szkolnej. W ciągu dwóch dni nasi uczniowie pod kierunkiem nauczycieli będą uczyli się metodą projektów. Przedsięwzięcie ma charakter ogólnoszkolny. Oznacza dwudniową zmianę organizacyjną w pracy szkoły. Służy realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego. Wpisuje się w założenia Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030, ponieważ zakłada nabywanie przez uczniów umiejętności wskazanych w przywołanym dokumencie:
1) umiejętności podstawowe – rozumienie i tworzenie informacji; wielojęzyczność; umiejętności matematyczne; w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;

2) umiejętności przekrojowe – cyfrowe; osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się; obywatelskie; w zakresie przedsiębiorczości; w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej; w zakresie myślenia krytycznego i kompleksowego rozwiązywania problemów; w zakresie pracy zespołowej; zdolność adaptacji do nowych warunków; przywódcze; związane z wielokulturowością; związane z kreatywnością i innowacyjnością.

Realizacja przedsięwzięcia wymaga opracowania i wdrożenia projektów dla poszczególnych poziomów klas.
W realizację ogólnoszkolnego przedsięwzięcia angażują się wszyscy nauczyciele i uczniowie, stosując się do podanych zasad.
1. Za organizację i efekty pracy projektowej odpowiedzialne są zespoły nauczycieli wskazane w harmonogramie.
2. Projekt będzie realizowany w ciągu dwóch dni: od 02.09.2021 r. do 03.09.2021 r.
3. Uczniowie klas VIII rozpoczynają zajęcia projektowe o godzinie ósmej i pracują pod kierunkiem nauczycieli matematyki i języka polskiego do godziny 11.20 w salach: 1.47, 2.48.
4. Uczniowie klas VII i VI  rozpoczynają zajęcia projektowe o godzinie ósmej i pracują pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, historii, informatyki do godziny 11.20 w salach: 2.50, 2.56, 2.51, 2.53.
5. Uczniowie klas V  rozpoczynają zajęcia projektowe o godzinie 8.00 i pracują pod kierunkiem nauczycieli języków obcych do godziny 11.20 w salach: 1.53, 1.49, 2.54, 2.13.
6. Uczniowie klas IV  rozpoczynają zajęcia projektowe o godzinie 8.50 i pracują pod kierunkiem nauczycieli wychowania fizycznego, plastyki, muzyki do godziny 12.10 w salach: 0.70, 0.72, 1.52, 1.55.
7. O podziale na grupy zadaniowe w klasach IV - VIII i ich przypisaniu do danej sali decydują nauczyciele przydzielający zadania projektowe.
8. Uczniowie klas I - III realizują zadania projektowe w ramach swoich zajęć pod opieką swoich wychowawców zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć, z którego wynika również przydział sal.
9. Mierzalnym efektem pracy projektowej są wytwory uczniów. Należy zaplanować sposób ich prezentacji na forum szkoły.
10. Pracę projektową należy powiązać z zagadnieniami wskazanymi w harmonogramie.
11. Zaangażowanie uczniów w realizację projektów podlega ocenie.
12. Realizacja projektu ma służyć integracji zespołów klasowych.
13. Główne cele przedsięwzięcia to przygotowanie uczniów do samodzielnego poznawania świata, rozwijanie umiejętności uczenia się we współpracy, kształtowanie postawy odpowiedzialności za swoje działania oraz rozbudzanie wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.
14. Planując zadania projektowe, należy nadać im charakter ponadprzedmiotowy. Ponadto wszystkie działania mają służyć kształceniu umiejętności pięknego wypowiadania się w języku ojczystym.