Świętujemy! Freblujemy! - Ogólnopolski Projekt Edukacyjny

Dawno temu żył sobie pewien marzyciel, który pracował jako nauczyciel. Pragnął, by dzieci szczęśliwe były i wspaniałe chwile w szkole przeżyły. Miał na imię Fryderyk, jak nasz pianista i niezły z niego był artysta... . Dalszy ciąg bajki w prezentowanym materiale. Polecam.

Świętujemy! Freblujemy!
- Ogólnopolski Projekt Edukacyjny

W  dobie wszechobecnych mediów elektronicznych metodyka Friedricha Froebla, pedagoga, twórcy teorii wychowania przedszkolnego i kreatora edukacji progresywistycznej, może stanowić wartościową alternatywę w  procesie edukacji dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Przede wszystkim dlatego, że edukacja w duchu froeblowskim przybliża dzieci do świata przyrody i wychodzi naprzeciw ich naturalnym potrzebom doświadczania, eksplorowania, eksperymentowania i odkrywania. Stawia na samodzielność w działaniu i wskazuje, że nie należy stale i w sposób ciągły organizować dziecku aktywności, ale pozwolić mu także na spontaniczną i naturalną aktywność.

Friedrich Froebel był niemieckim pedagogiem, teoretykiem i twórcą nowoczesnego wychowania przedszkolnego. Zwrócił uwagę, iż podstawową aktywnością dziecka jest zabawa, ale odpowiednio zorganizowana. Zaproponował korzystanie z odpowiednich przedmiotów, które nazwał darami, adekwatnymi do poszczególnych okresów rozwojowych dziecka.
Urodził się 21 kwietnia 1772 roku, co roku obchodzimy rocznicę jego urodzin w taki sposób, aby jak najwięcej nauczycieli i dzieci poznało jego ogromny wkład w proces edukacji.

W tym roku proponujemy udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym Świętujemy! Freblujemy!

W ramach tego projektu przez cały miesiąc proponujemy różne aktywności dla dzieci - zadania i zabawy które rozbudzą dziecięcą wyobraźnię i kreatywność.

Propozycje aktywności:
  • Grafomotoryka bez ołówka- czyli zabawy motoryki małej inaczej;
  • Freblowskie wyplatanki z papieru;
  • Zabawy integrujące grupę z korowymi piłeczkami;
  • Wiosenna lupa – obserwacja przyrody;
  • Malujemy wiosnę;