"Europejski Dzień Mózgu" w naszej szkole
Skrót
18 marca przypada „Europejski Dzień Mózgu". Obchodzony jest od 1998 roku, a jego celem jest propagowanie wiedzy o tym, jak działa jeden z najbardziej tajemniczych i fascynujących organów naszego ciała. Nasi uczniowie mieli dziś okazję zapoznać się z funkcjonowaniem tego zagadkowego narządu, odkrywać jego zdolności poznawcze oraz czynniki wpływające stymulująco na jego rozwój.
Mózg, a właściwie mózgowie, jest jednym z najważniejszych i posiadających najbardziej skomplikowaną budowę ludzkich narządów. Chciałyśmy, aby nasi uczniowie w aktywny sposób zapoznali się z omawianym zagadnieniem. Dla starszych z nich zostały przygotowane materiały interaktywne, wykorzystane podczas zajęć zdalnych, w trakcie których Pani Monika Stachowcz dzieliła się pasją wiedzy o biologii człowieka.
Uczniów klas młodszych zaprosiłyśmy natomiast na zajęcia, które odbyły się w sali widowiskowej naszej szkoły. Dynamiczne przedstawienie statycznych treści kształcenia, czyli ożywianie i dynamizowanie informacji za pomocą filmu oraz prezentacji, stało się punktem wyjścia do dialogu pomiędzy uczniami.
Byłyśmy pod dużym wrażeniem wiedzy wyjściowej dzieci oraz tego jak wiele zdołały zapamiętać, udzielając odpowiedzi na trudne pytania takie jak: Czym jest neuron? Ile mamy neuronów? Ile waży mózg? Za co odpowiada kora mózgowa? Co się dzieje, kiedy część mózgu zostanie uszkodzona? Jak dbać o mózg?
Obecny trudny czas stanowi dla nas wszystkich, zarówno uczniów jak i pedagogów, obciążenie i wyzwanie. Mimo to, mamy szczerą nadzieję, że niedługo uda nam się ponownie spotkać.
Katarzyna Koper- pedagog
Zuzanna Dados- psycholog