Nietypowa kartka z kalendarza - 18 marca

Skrót

18 marca to Światowy Dzień Recyklingu. Słowo „recykling” kojarzy nam się zazwyczaj z segregacją odpadów – i słusznie, bo od niej często się zaczyna. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę recykling oznacza powtórne wykorzystanie odpadów, do którego wcale nie potrzeba skomplikowanych maszyn i procesów. Może to robić każdy z nas we własnym domu!

Segregacja odpadów i recykling służą, oczywiście, ochronie środowiska. Matka Ziemia jest bardzo zanieczyszczona przez człowieka i jego działania, chodzi więc o to, aby choć trochę ją odciążyć. Zajrzyjcie do galerii, aby przypomnieć sobie, jak należy segregować śmieci.  

Jak jeszcze można pomóc środowisku z poziomu własnego domu czy szkoły? Inspirując się stylem życia w duchu „zero waste”, czyli nie marnując surowców i żywności! Jak konkretnie? Oto kilka naszych propozycji:

  1. Nie marnuj jedzenia!  

Sprawdzaj daty ważności kupionej żywności i staraj się zużywać ją tak, aby nic się nie zmarnowało. Pamiętaj, że przejrzałe banany możesz wykorzystać do zrobienia chlebka bananowego (pycha!), a nieco pożółkłe brokuły odzyskają kolor, gdy ugotujesz je w mleku. Jest wiele trików, które pomogą nie zmarnować produktów! Przydatne też bywają przepisy na dania z resztek, jak leczo, omlet z tym, co zostało w lodówce czy zapiekanki. 

  1. Kupowane produkty pakuj do toreb wielokrotnego użycia! 

Najlepiej jest nosić opakowania ze sobą – materiałowe torby na zakupy, siateczki na warzywa wykonane ze starych firanek, plastikowe pudełka na miękkie produkty. Pamiętaj też, aby drugie śniadanie do szkoły zabierać w śniadaniówce, a nie jednorazowych foliach. 

  1. Niezniszczone, nieużywane ubrania, zabawki oddawaj rodzinie, przyjaciołom, potrzebującym!  

Takie wymiany mogą być też okazją do wspaniałej zabawy, np. w modelki. :) 

  1. Wykorzystuj wtórnie materiały, takie jak: puszki, słoiki, rolki po papierze toaletowym (w Internecie znajdziesz wiele ciekawych inspiracji!). 

  1. Twórz samodzielnie prezenty dla bliskich! 

Tradycyjne laurki, własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne czy biżuteria to nie tylko ładne drobiazgi, ale i przeurocza pamiątka. Wyobrażacie sobie, jak miło będzie je przeglądać za 10, 20, 30 lat? Dobre (tak, to właściwe słowo) prezenty to także ciasteczka i inne ulubione przysmaki naszych ukochanych. Tworzenie ich to świetna zabawa, a poza tym wcześniejszy rekonesans pozwala nam lepiej poznać obdarowywanego.  

Galeria

Zobacz całą galerię