Nietypowa kartka z kalendarza - 1 marca
Skrót
Dziś 1 marca - obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Niezłomnych.
Kim byli?
Żołnierzami polskiego podziemia niepodległościowego, wywodzącymi się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy nie złożyli broni po II wojnie światowej i w latach 1944-1963 walczyli przeciw sowietyzacji Polski przez władze komunistyczne.
Dlaczego “wyklęci”?
Gdyż w okresie PRL “wyrzucono ich poza nawias społeczny”, uznano za wrogów systemu, nazwano “bandytami”. Ukrywano ich losy, miejsca pochówku, zakazywano upamiętniania.
Co robili?
Niezłomni prowadzili walkę partyzancką, konspiracyjną, wymierzoną przede wszystkim w oddziały zbrojne UB, KBW czy MO. Prowadzili też działania o charakterze propagandowym, by podtrzymać ducha walki w narodzie. Ukrywali się w lasach, gdyż byli prześladowani, ścigani, więzieni, torturowani, okrutnie mordowani.
W lutym 2011 r. Sejm RP ustanowił – jako święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które ma być obchodzone w dniu 1 marca. Termin ten wybrano z uwagi na fakt, że tego dnia w 1951 r. wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
* Źródła: www.ore.pl , www.prezydent.pl , www.epodreczniki.pl