Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - zabawy literackie w klasach I -III

Skrót

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione 22 lata temu przez UNESCO. To dobra okazja, aby uświadomić sobie, jak ważne funkcje pełni język, bez którego nie bylibyśmy w stanie się komunikować, tworzyć relacji oraz kultury. Kluczowa jest także dbałość o jego poprawność oraz odpowiednie stosowanie.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
- zabawy literackie w klasach I -III
Olga Tokarczuk w swojej debiutanckiej powieści z 1993 roku „Podróż ludzi księgi” pisze: „W słowach mieści się wszelka ludzka moc. Dobywając właściwych słów, zabarwiając je uczuciem, odcieniami nastrojów, przydając im znaczeń, brzmień, muzyki kształtuje się wszystko co istnieje”. Słowa mają ogromną moc. Mogą nam sprawić radość i mogą nas skrzywdzić. Dlatego tak ważna jest kultura słowa. Każdy Polak tworzy swój język – polszczyznę i powinien o ten język dbać. Jak zatem dbać o język ojczysty?
W naszej szkole w klasach I – III w ostatnich dniach odbywały się różne inicjatywy propagujące kulturę słowa, popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i zajęcia wzbogacające słownictwo. Pan Dyrektor Marek Błaszczak zainaugurował obchody Dnia Języka Ojczystego odczytując naszym uczniom opowiadanie „Strach ma wielkie oczy” z książki Grzegorza Kasdepke „Co to znaczy, czyli 200 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych słów”.  Na zajęciach dzieci tworzyły opowieści, układały wyrazy z liter, rymowanki i historyjki. Z uwagą słuchały czytanych opowiadań przez nauczycieli i swoich kolegów. Takie zajęcia to wstęp do dbania o język ojczysty. 
Materiał przygotował zespół nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej

Fotorelacja z zajęć  - Link

Galeria

Zobacz całą galerię