O nas
Skrót
Zespół Szkół nr 13 to Otwarta szkoła kompetencji
NASZA SZKOŁA
- jest innowacyjna, bezpieczna, promująca zdrowie, wspierająca, multimedialna, wychowująca ku wartościom
- uczy krytycznego myślenia, współdziałania i dialogu, współtworzenia, rozwiązywania problemów, odkrywania i refleksyjności, poszanowania tradycji
- oferuje duży wybór zajęć pozalekcyjnych, centrum multimedialne, naukę drugiego języka od klasy czwartej, naukę języka angielskiego w oddziałach przedszkolnych, naukę programowania, zajęcia sportowe i rekreacyjne, specjalistyczną opiekę w świetlicy, zajęcia teatralne i taneczne
- stosuje nowoczesne technologie w nauczaniu
- zapewnia jednozmianowość, optymalne warunki rozwoju i funkcjonowania ucznia w szkole
Proces dydaktyczno-wychowawczy w Otwartej szkole kompetencji charakteryzuje 10 zasad postępowania całej społeczności szkolnej.
- Nauczyciel na każdej lekcji uczy myślenia, pamiętając o tym, że umysł dziecka jest nieogarniony i nieprzewidywalny, a więc wymaga czujności pedagogicznej i elastyczności metodycznej.
- Nauczyciel i uczeń wspólnie tworzą rzeczy uznane za nowe w ich pojęciu i w realiach, w których funkcjonują, jednoczenie szanując to, co zastane i jest tradycją. Myślenie twórcze wyróżnia ucznia i nauczyciela.
- Nabywaniu wiedzy i umiejętności wskazanych w podstawie programowej towarzyszy kształcenie umiejętności krytycznego myślenia opartego na sztuce zadawania pytań i wątpienia wyrastającego z już zdobytych wiadomości i umiejętności.
- Uczenie się polega na wspólnym lub indywidualnym identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów wymagającym zastosowania różnych strategii uczenia się – nauczania.
- W uczeniu się, rozwijaniu swoich zainteresowań i w pokonywaniu trudności obowiązują dialog i współpraca.
- Aby wiedzieć i umieć, należy także budować świadomość celu uczenia się rozumianego jako proces poznawania siebie, odkrywania swoich możliwości.
- Efektywne nauczanie wymaga od nauczycieli refleksyjności i otwartości na konieczność podejmowania działań innowacyjnych.
- Efektywne nauczanie wymaga stałej współpracy z rodzicami i znajomości czynników środowiskowych mających wpływ na ścieżkę edukacyjną ucznia i poziom jego osiągnięć.
- Ocenianie wewnątrzszkolne jest nakierowane na ucznia, służy diagnozie i motywacji, buduje świadomość celów uczenia się, kreuje potrzebę samorozwoju.
- Proces kształcenia musi być dynamiczny, otwarty na wykorzystanie nowoczesnych technologii komunikacyjno-informatycznych, dostosowany do potrzeb pokolenia cyfrowego.