Puls życia klas 4

- wydarzenia, wycieczki edukacyjne i aktywności realizowane w klasach 4

Dla uczniów klas czwartych początek roku szkolnego był pełen wrażeń. Poznali nowych nauczycieli i zasady obowiązujące na lekcjach. Pomocą w tym intrygującym czasie były zajęcia warsztatowe „Przed pierwszym dzwonkiem”. Powakacyjne spotkania służyły integracji i dobrej zabawie. Uczniowie przygotowywali między innymi wizytówki, które bardzo ułatwiały nauczycielom poznanie nowych podopiecznych. W salach można też było zobaczyć wykonane wspólnie klasowe portrety czy opracowane wspólnie gazetki klasowe.

W pierwszych dniach szkoły uczniowie wzięli udział w akcji „Narodowe Czytanie”. Na lekcjach powstały piękne pejzaże i ilustracje inspirowane fragmentami „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Okazją do doskonałej zabawy było też „Kino w szkole”. Wspólny seans filmu „Sing 2” dostarczył dzieciom wielu wrażeń. Uczniowie przekonali się o tym, że marzenia się spełniają. Wystarczy tylko wytrwale dążyć do celu i wierzyć we własne siły.

Ciepła jesienna pogoda zachęcała do bliższych i dalszych wypraw. Uczniowie 4c i 4e fantastycznie bawili się podczas pobytu w Osadzie Indiańskiej w Opolu Lubelskim. Dzieci z 4d i 4f były na wycieczce w Sandomierzu , gdzie zwiedzały między innymi Bramę Opatowską, podziemia i zbrojownię. W Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie spotkały natomiast Koziołka Matołka.
Do ruchu na świeżym powietrzu a  zwłaszcza do odwiedzenia lasu zachęcała ogólnopolska kampania „Przytul się do drzewa”.  Uczniowie z 4a , 4b, 4c, 4f, którzy brali w niej udział, uczyli się, jak ważne jest świadome i bezpieczne korzystanie z dobrodziejstw lasu. Przede wszystkim dowiedzieli się, jak zapobiegać niezwykle groźnym dla fauny i flory pożarom.

Dla uczniów 4f bardzo ciekawym doświadczeniem było wzięcie udziału w programie „Lekcje Uważności”. Karty Krople Uważności pomagają  się zatrzymać. Są proste i pozwalają, jak w soczewce, zebrać myśli i skupić uwagę. Podczas zajęć uczniowie losowali swoją kartę, prezentowali interpretację jej treści oraz wykonywali ćwiczenie zamieszczone na odwrocie. Poznana technika pozwoli dzieciom na zrelaksowanie i wyciszenie.

We wszystkich klasach świętowano Dzień Chłopaka. Była to doskonała okazja do wspólnych zabaw i integracji. Jedni podczas klasowego wyjścia smakowali pizzę. Inni wzruszali się podczas projekcji filmu „O psie, który jeździł koleją” czy „Mru i ja”. Chłopcy z 4a i 4h otrzymali upominki. Dzieci z 4d spędziły miłe chwile na przedstawieniu o przygodach pana Kleksa.

Czwartoklasiści brali udział w konkursach i projektach. Uczniowie 4g i 4h sprawdzali swoją wiedzę w szkolnym konkursie dotyczącym świętego Jana Kantego. Uczennice klasy 4a i 4f wzięły udział w IV edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „Odpoczywaj na wsi” i przygotowały piękne prace plastyczne na temat wypoczynku na polskiej wsi, podkreślając walory kulturowe i kulinarne oraz różnorodności przyrodniczą obszarów wiejskich. Klasy czwarte realizowały działania w ramach projektu eTwinning. Uczniowie brali udział w wielu ciekawych lekcjach, podczas których poznawali państwa europejskie, ich stolice, flagi, symbole, budowle oraz przedstawiali się i liczyli w językach obcych.

Uczniowie rozwijali również swoje kompetencje społeczne. Wszyscy pięknie uczcili 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, przyłączając się do akcji „Szkoła do hymnu 2023”.
Ważnym wydarzeniem dla wszystkich był udział w ogólnopolskim konkursie „Do Hymnu”. Wielkie wzruszenie wywołało odśpiewanie pieśni hymnicznych przez tysiąc uczniów naszej szkoły! Wagę tych uroczystości podkreślały galowe stroje i biało-czerwone kotyliony.

Wreszcie wesołym zakończeniem pochmurnego listopada były zabawy andrzejkowe. Wróżby, kalambury i tańce sprawiły, że na szkolnych korytarzach i w salach można było zobaczyć i usłyszeć tłumy roześmianych dzieci.

Trzy pierwsze miesiące roku szkolnego obfitowały w wiele różnych wydarzeń, podczas których uczniowie klas czwartych naszej szkoły z pewnością zdobyli nowe doświadczenia i świetnie się bawili.

Wychowawcy klas IV