Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 2023/24

5 września bieżącego roku w Zespole Szkół nr 13 w Lublinie odbyła się Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 2023/2024.

W murach naszej szkoły gościliśmy między innymi pana dr. Krzysztofa Żuka – Prezydenta Miasta Lublin, pana Lecha Sprawkę – Wojewodę Lubelskiego, panią Teresę Misiuk – Lubelskiego Kuratora Oświaty, panią Ewę Dumkiewicz-Sprawkę – Dyrektor Departamentu Oświaty i Wychowania w Lublinie, przedstawicieli duchowieństwa, posłów, radnych, kombatantów, dyrektorów lubelskich szkół, a także przedstawicieli Rady Rodziców. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem św. Jana Kantego, po której uczestnicy udali się do budynku szkoły i wzięli udział w ślubowaniu uczniów klas pierwszych. Następnie w auli szkoły odbyła się oficjalna uroczystość składająca się z dwóch części – okolicznościowych przemówień zaproszonych gości oraz widowiska artystycznego, którego motto stanowiły słowa Marka Aureliusza: „Życie jest w kolorze, który ma twoja wyobraźnia”. Widzowie zostali przeniesieni do magicznego Lublina, miasta wielu kultur, historii, wyobraźni, sztuki i edukacji. Inspiracją przedstawienia stał się Lubelski Rynek, tworzący przestrzeń dla teatru ulicznego.
Poezja jednego z najwybitniejszych polskich poetów – Józefa Czechowicza – była przewodniczką po zaułkach naszego miasta. Zaprezentowane utwory muzyczne wprowadziły widzów w świat legend, tradycji i architektury. Lublin to miasto o wielu obliczach, odcieniach i kolorach, które wspólnie tworzą całą paletę barw, co czyni go miastem wyjątkowym, niepowtarzalnym i niezwykłym.
W tę fascynującą podróż po naszej małej ojczyźnie zabrali widzów uczniowie naszej szkoły, chór Berylio pod kierunkiem pani Anny Wąsak, pan Łukasz Jemioła – śpiew, gitara, oraz zespół muzyczny w składzie: Mikołaj Kołodziejczyk – pianino, Łukasz Kukiełka – gitara basowa, Natalia Matysiewicz – trąbka i Marta Matysiewicz – perkusja. O nastrojową scenografię zadbała pani Agnieszka Kucharczyk, a całość wyreżyserowały na podstawie autorskiego scenariusza pani Barbara Drożdż-Żytyńska i pani Edyta Szczerbicka.
Uroczystość zakończyło oficjalne ogłoszenie rozpoczęcia nowego roku szkolnego przez panią Ewę Dumkiewicz-Sprawkę i pana Marka Błaszczaka – dyrektora naszej szkoły.