Warsztaty językowo- kulturowe w Berlinie

W dniach 12 – 15 marca 2023r. grupa 45 uczniów uczestniczących w kursie przygotowującym do certyfikatu Deutsches Sprachdiplom I wyjechała w celach edukacyjnych do Berlina i Poczdamu.

Po wielu miesiącach intensywnej nauki w szkole i w domu skorzystaliśmy z edukacji outdoorowej, jako nowoczesnej metody rozwijania umiejętności i zdobywania wiedzy. Warsztaty nacechowane były dużą dawką historii i wiedzy o współczesnym Berlinie.
Pogoda w podróży nie dopisała, ale podczas zwiedzania stolicy Niemiec i pobliskiego Poczdamu cieszyliśmy się doskonałą aurą.
Wśród wielu punktów bogatego programu znalazły się m.in.:
- Muzeum Pergamońskie
- Pałac Sanssouci
- wieża telewizyjna
- Bundestag
- Instytut Pileckiego w Berlinie
- przejście graniczne Checkpoint Charlie
- pomniki ku czci ofiar Holokaustu (Żydów oraz Sinti i Romów)
- pomnik Fryderyka Wilhelma
- Bebelplatz – miejsce palenia książek w 1933r.
- Brama Brandenburska
- Dom Konferencji Poczdamskiej
- most szpiegów i kilka innych ciekawych obiektów architektonicznych i historycznych.

Pyszne posiłki czekały na nas rano i wieczorem w hostelu, który został urządzony w budynku nieistniejącego klasztoru. Labirynt korytarzy, klatek schodowych i licznych zaułków zrobił wrażenie na wielu uczniach.
Podróż, zwiedzanie i czas wolny wypełniły nam całe trzy dni. Niektórzy mierzyli liczbę kroków i sięgnęła ona prawie 100 tys! To imponujący wynik dowodzący intensywnego wysiłku fizycznego, ale także intelektualnego.
Wszyscy wróciliśmy z podróży zmęczeni, ale zadowoleni z udanego projektu.
Do zobaczenia na następnych warsztatach w jednym z krajów niemieckojęzycznych!