Warto rozmawiać o polskich bohaterach w każdym języku!

Skrót

Warsztaty historyczno-językowe dla uczniów klas ósmych


Edukatorzy Instytutu Pileckiego w Berlinie przygotowali warsztaty historyczno-językowe dla uczniów uczących się języka niemieckiego w klasie ósmej. Warsztaty przeprowadzone były w formie zdalnej, co umożliwiło skorzystanie z oferty Instytutu.
Warsztaty przybliżyły naszym uczniom postać Witolda Pileckiego – wielkiego patrioty, człowieka walczącego w okresie drugiej wojny światowej nie tylko o siebie i dla siebie, ale przede wszystkim dla innych.
Warsztaty wzbogaciły uczniów o nowe słownictwo z języka niemieckiego z zakresu historii, przekraczające wymagania podstawy programowej.

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku. Przed wojną Witold Pilecki zarządzał swoim rodzinnym majątkiem na Kresach Wschodnich. Po upadku II RP od razu wstąpił do podziemia. Został deportowany do obozu koncentracyjnego Auschwitz w 1940 r. z własnej woli i za zgodą dowódców. Przebywał tam ponad dwa i pół roku, organizując tajną siatkę i przesyłając do polskiego podziemia raporty o warunkach i sytuacji w obozie oraz zagładzie Żydów. Po brawurowej ucieczce z Auschwitz Pilecki pracował w Kedywu AK. W 1944 brał udział w Powstaniu Warszawskim, a po jego klęsce dostał się do niewoli i deportowany do Niemiec. Do kontrolowanej przez komunistów Polski wrócił w 1945 roku jako wysłannik gen. Władysława Andersa z zadaniem utworzenia siatki wywiadowczej. Aresztowany w 1947 r. przez UB, był brutalnie torturowany podczas przesłuchań i skazany na śmierć w pokazowym procesie. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r.
https://instytutpileckiego.pl/en/instytut/patron

Galeria

Zobacz całą galerię