Cebulowa z Goraja

Skrót

kilka ciekawostek...

Goraj to jedno z najstarszych miast Lubelszczyzny. Pierwsze wzmianki o miejscowości Goraj pojawiły się już w 1377 roku, kiedy to z nadania króla Ludwika Węgierskiego ziemie te zajął Dymitr z Klecia, później nazywany Dymitrem z Goraja. Zgodnie z „Kroniką sławnego Królestwa Polskiego” Jana Długosza w bitwie pod Grunwaldem sprzed kilkuset lat brał udział Aleksander, bratanek Dymitra Gorajskiego, walcząc w trzeciej przybocznej chorągwi królewskiej. Stąd też Goraj, jako jedyna miejscowość w powiecie, związany jest bezpośrednio z wydarzeniami z 15 lipca 1410 roku.

Zupa cebulowa znana była w Goraju odkąd rodziny żydowskie zamieszkały na tych terenach. Danie zostało wpisane w dniu 22 lipca 2011 roku na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Od lat międzywojennych, mieszkańców Goraja nazywano cebularzami, z racji licznie prowadzonych upraw cebuli, ktorą początkowo sprzedawano na jarmarkach, później stała się towarem eksportowym. 

Dzisiejsza zupa jest bardziej wyrafinowana i delikatniejsza w smaku. Traktowana jest bardziej jako przysmak i przystawka, a kiedyś było to "jadło codzienne" dające uczucie sytości i dające siłę do ciężkiej pracy w polu.

Dzieci uczęszczające do Zespołu Szkół nr 13, smak zupy cebulowej z Goraja będą mogły poznać w najbliższą środę - 23 marca.
Stołówka szkolna serdecznie zaprasza.