Zbuduj swój własny przyrząd meteorologiczny

Jak zrobić wiatromierz (wiatrowskaz lub czasem używa się nazwy anemometr) szkolny? Poniżej instrukcja wykonania i użytkowania wiatromierza przeznaczona dla ucznia szkoły podstawowej, który chciałby sam prowadzić obserwacje meteorologiczne w najbliższym otoczeniu.

Zbuduj swój własny przyrząd meteorologiczny:

wiatromierz lub/i deszczomierz

Poniżej instrukcja wykonania i użytkowania wiatromierza przeznaczona dla ucznia szkoły podstawowej, który chciałby sam prowadzić obserwacje meteorologiczne w najbliższym otoczeniu.

Potrzebne są:

- prosty kij, około 1-metrowy
- wstążka w jaskrawym kolorze lub pasek folii (bibuła też jest ok, ale nie zda egzaminu w razie deszczu)
- kompas
- kreda lub patyki lub plansza z zaznaczonymi głównymi kierunkami świata,  którą można przymocować do podłoża w sąsiedztwie wiatromierza

Wykonanie:

1. Do patyka na jednym z jego końców przymocować wstążeczkę (można zawiązać na supełek).

2. Drugi koniec patyka wbić mocno w podłoże, aby patyk się nie chwiał i nie przewracał.

3. Za pomocą kompasu określić główne kierunki świata w pobliżu wiatromierza.

4. Jeśli w zasięgu wzroku jest asfalt zaznaczyć na nim różę kierunków kredą (deszcz może ją jednak zmyć), jeśli podłoża do pisania brak - ułożyć ją z patyków, albo przymocować w pobliżu narysowaną na trwałym podłożu różę kierunków.

Materiał do przeczytania – w załączniku pdf
Materiał przygotowała: Monika Stachowicz